Geleneksel Oyun (Taso)

Bugün ilk geleneksel oyunumuzu yazıyoruz. Bugün sitemizde geleneksel olacak ilk oyun ‘’Taso’’. Taso benim çocukluk oyunlarımdan biri. Türkiye’de herkesin oynadığı bir oyun değil belli bir kesimin oynadığı bir oyun aslında bu oyun Geleneksel bir oyun değil. Sadece eskiden çocukların oynadığı bir değerdir. Benimde oynadığım bir değerdir. Yani biz geleneksel diyoruz ama kesinlikle bizim kültürümüzde bir yer edinememiştir. Biz geleneksel dememizin sebebi bir dönemin geleneği gibi olduğu bir oyundur.

Aslında bu oyundan fazlasıydı. Çünkü çok değişik alanları vardı. Eğer bu oyunu oynamışsanız ne kadar iyi ve eğlenceli bir oyun olduğunu biliyorsunuzdur zaten. Şimdi bu oyunu bilmeyen kardeşlerimize anlatalım ve biraz nostaji estirelim.    

Oyunun farklı dalları var. Yani şöyle oyun hem eğlence hem strateji hem de hile oyunu diyebiliriz. Oyunun eğlenceli olma sebebi arkadaşlarınızla oynadığınız için çok eğlenceli olabiliyor. Strateji ise şu; Oyunda Tasolarınızın çok olması için ortak oluyorlardı bazıları. Ve ortak olanlar başkalarıyla oynuyor ve onları yeniyorlardı. Tasonun şekli şöyle; daire halinde bir plastikten oluşan, bir tarafında bazen futbolcu bazen de Smake Dawn dövüşçülerinin olduğu diğer tarafından da bir şey olmayan bir yapıdadır.

Oyun şöyle oynanıyor; Oyuna önce herkes oynayan herkes en az bir Taso koyuyor. Yani önce konuşuluyor herkes kaç tane koyma kararı alırsa o kadar koyuluyor. Arkası çevriliyor hepsinin sonra herkes kendine bir vurucu oyun tabiriyle (eneke) alıyor ve oyun başlıyor. Herkes vurucusunu yere atıyor. Tasonun ön tarafına ‘’Yes’’ arka tarafında ‘’Tas’’ deniyor. Atılan vuruculardan yes çıkanlar şanslı. Çünkü Tas çıkarsa son vurucu siz olursunuz. Yes çıkarsa ilk siz vurusunuz.

Sonra strateji tarafı şu; Ortak olanlar birbirleriyle anlaşarak oynuyor ve rakiplerini daha iyi yeniyorlar. Oyunda hilelerde var.

Bunlar şöyle;

  • Tasonun yani Vurucu tasonun her iki tarafına resim koyarak hep yes gelmesi.
  • Tasoların resimlerini çıkararak kimseye kaptırmama

Gibi birçok hile var sadece en ünlüleri bunlar. Hile güzel bir şey değil ama gördüğünüz gibi her şeye bir hile katılıyor.

Bu oyunun en popüler olduğu zamanlar 2010 – 2012 yılları arasıydı. Daha sonrada oynandı ama eskisi gibi değildi.

Sonuç olarak şunu söylemeliyim aslında bu oyunda çok faydalı ve iyi bir oyun değil. Çünkü bu tasolar parayla satın alınıyor. Sonra gidiyor o tasolarla oyun oynuyor ya kazanıyor ya da kaybediyorsunuz. Kazanırsanız tasoları alıyor kaybederseniz tasoları veriyorsunuz. Yani bu durum kumara giriyor. Doğru değil ama eğer alıp, verme olmasa kumara girmez. Ama herkes bunun kumar halini oynuyordu o zamanlar.

Arkadaşlar biz böyle oyunları yazmaya devam edeceğiz lütfen bize destek çıkınız. Sitemizi takip edip yorum yaparak bize destek çıkabilirsiniz.

Bu oyun hakkında ve bütün oyunlar hakkında ki sorularınızı, görüşlerinizi ve isteklerinizi yoruma yazabilir veya yusufekremtapan@gmail.com hesabına e-posta atabilirsiniz.

Sizde benim gibi hep oyunda kalın.

Allah’a Emanet Olun!..  

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s