Ekrem Oyunda da Bir Kategori Daha

Ekremoyunda.wordpress.com web sitesinde değişiklikler art arda geliyor. Bu seferde Yusuf Ekrem Tapan’ın daha öncede sitede değişiklikler olacağını ve yeni kategoriler ekleneceğinden bahsetmişti. Daha önce ünlü ve tanınmış oyuncuların hayat hikâyeleri ve kariyerlerini tanıtan bir kategori ekleneceği ve şubat ayına bomba gibi gireceğini açıkladı.

Ayrıca en iyi 30 oyununu da şubat ayı içerisinde açıklayacağını da belirtti. Şubat ayında çok yoğun çalışmalar yapması beklenen Yusuf Ekrem sitesi için yeni gelişmelerin gelme ihtimali olduğunu açıkladı.

Şimdi ise yapılan yeni değişiklik hakkında sizlere bilgi verelim. Yusuf Ekrem Tapan yeni kategorinin Geleneksel Oyunlar olacağını açıkladı. Bu konu hakkında ise şimdi sizlere daha detaylı bilgiler vereceğiz.

Geleneksel Oyunlar Kategorisinde Ne Gibi Yazılar Olacak?

 

Bu kategoride daha çok geleneklerimiz de olan oyular olacak. Bu oyunlar yüz yıllar önceki oyunlardan şuan ki geleneksel oyunlara kadar hepsi olacak. Bunun için ekim ayından bu yana çalışmalar devam ediyordu. Bu çalışmalara sonucu olarak yeni kategorinin 2019 yılında devreye sokulacağını biliyorduk ama bunun şubat ayında olacağı hakkında daha yeni bir açıklama geldi. Bu kategoride geleneksel oyunların hikâyeleri, oynandığı dönemi ve son bulduğu dönemi gibi bilgiler verilecek ve bu bloglarda yeri gelince çok eski tarihler kokacak yeri gelince çocukluğumuz aklımıza gelecek, oyunlar için detaylı araştırmalar ve bilgiler edinip detaylarıyla anlatılacağı bir kategori olacak.

Geleneksel oyun derken ne denilmek isteniyor?

 

İlk olarak Geleneksel oyun: Geçmişte internet, telefon yani teknoloji olmadığı için çocukların kendi arasında oynadığı oyunlara denir. Mesela beş taş, çelik çömlek ve saklan baç gibi Türk kültüründe yerini alan oyunlar yazılacak, anlatılacak ve detaylı bilgi verilecek. Geleneksel oyun derken Türk kültüründe yerini almış ve Türk kültürü için önemli oyunlar ve bu oyunların çoğu hatta hepsi sokakta, evde ya da sanal hayat dışında ki oynanabilecek oyunlar. Ayrıca bu oyunlar son derece zararsız yani sanal ortam olmadığı için radyasyondan uzak, beyni meşgul edip yormayan oyunlar. Hatta tam tersine beyni geliştiren zekâyı kullanırken daha pratik hale getiren oyunlar olduğu gibi insanlarının beraber, huzurlu ve mutlu zaman geçirmesi için büyük bir önem taşıyor.

Peki Bu Kategorinin amacı nedir?

 

Öncelikle bu kategorinin amacı çok önemli ve çok özel, Türk geçmişinde binlerce oyun var. Bu oyunların hepsi bir birinden önemli ve değerliler. Bu oyunlar şuan ki neslimize kadar gelmemiş. Şuan ki nesil sadece sanal oyunla ilgileniyor. Ya da hep spor gibi faaliyetlerin peşindeler. Aslına spor kötü değil ama bazen bu oyunlarımızı yaşatmalıyız bizde bunun için oyunlarımızı, asırlık oyunlarımızı ve çocukluk dönemimizde olan oyunları yaşatmak ve gelecek nesillerle paylaşıp bunları yaşatmak istiyoruz. Bu durum için elimizden geleni yapacağımıza inanıyoruz. Amacımız ise bu yazılarımıza destek çıkılması ve bu oyunları belki bir çocuğa öğretebilmek istiyoruz. Çünkü o bir çocuk bir başka arkadaşına o bir başkasına diye diye belki de bizim aracılığımızla bu oyunlardan birini bile küçük kardeşlerimize öğretebilsek ne mutlu bize.

Bizim tek amacımız bu. Lütfen sizde bizlere destek çıkın sitemizi takip edin ve sorularınız için yorum yapın. Siz de okuyun okutun ve bu değerlerimizi unutmayalım. Herkesin elinde telefon, bilgisayar ve bunun gibi teknoloji malzemeleri yüzünden çocuklar sokaklara çıkmaz oldu. Oyun olmadı. Bu durumu düzelmek isteriz ama bu sizin elinizde biz size bilgi veririz sizde çocuklarınıza, onlar arkadaşlarına derken belki milyonlara neden olması? Lütfen bize destek çıkın ve geçmişinizi geleceğe yansıtın…

Bilgi, istek ve sorularınız için yusufekremtapan@gmail.com hesabına e-posta atabilirsiniz.

Sizde benim gibi hep oyunda kalın.

Allah’a Emanet Olun!..

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s