Oyunların Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Oyun denilince aklımıza ne geliyor? Kimisine saklan baç, topaç, misket kimisine Pubg, Lol, CsGo ben bu konu hakkında daha önce yine bir açıklama yapmıştım bence bu açıklamada son derece haklıyım. Bizim değerlerimiz olan oyunları unutmaya başlamış gibiyiz. Sokakta artık bu güzel oyunları kimse bilmiyor. Yada biliyor ama gözlerini telefondan, bilgisayardan ve playstaion dan ayırmıyor. Acaba neden böyle olduk çok abartmıyor muyuz? Abartıyoruz. Adamlar sabah 9’da başlayıp akşam 11 ‘de bırakıyorlar oyunu. Ben ve ekibimin yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de her 10 kişiden 8 oyun oynuyor. (Ve bu oynadığı oyunlarda ağır ve bağımlılık yapan oyunlar.) Ayrıca her 8 kişiden 5’de en az günde 6 saatini oyunlarla geçiriyor.

Bu ne demek arkadaşlar Türkiye’nin yarısı oyunlarla 6 saat geçiriyor. Şahsen ben bir oyun yazarı/blogerı olduğum halde günde en fazla bir saat oyun oynuyorum oda oyunu anlamak için bazen hiç oyun oynamıyorum. Oyunun sistemini anlıyor ve araştırmasını yaparak sizlere sunuyoruz. Bazen hiç oynamadığımız bir oyunu sizlere tanıtıyoruz. Sadece oyunun genel sistemi ve bilinmesi gerekenleri öğrenerek sizlere oyunları tanıtıyor sunuyoruz.

Çok kötü bir durum bu bence bilinçli olunması gerekiyor oyun oynayanların ve oynamak isteyenlerin. Arkadaşlar günde 6 saat oyun ne demek? Düşünsenize günün çeyreği, bu 6 saat de neler yapılmaz ki? Kitap okunur, ödev yapılır, işlerin varsa yapılır, sorumluluklarınızı yerine getirir ve en önemlisi zamanı çöpe atmasınız. Arkadaşlar ben her zaman oyun yazarken sizlere faydalı olmak istedim. Yani açıkçası sizleri geliştirecek oyunlarda var arkadaşlar. Mesela video oyunlara vereceğiniz 100 Lirayla Bir domino ve bir dama alırsınız arkadaşlarınızla veya ailenizle zevkli ve zekâ geliştirici oyunlar oynayabilirsiniz. Hani sanal oyunlarda oynayın ama çok bağımlılık yapanlarından değil ya da oynuyorsanız günde 2 veya 3 saati geçmesin.

Ben bir oyun yazarı/blogerı olarak sizlere sesleniyorum lütfen kendinize yazık etmeyin biraz teknolojiden ve oyundan uzak kalın farklı aktiviteler yapın. Çok fazla oyun sizlerin sosyal hayatınızı da çok etkiler arkadaşlar bunları düşünerek hareket edelim.

Peki oyunlardan uzak kalmak için ne yapılmalı? Ne yapmalıyız?

Öncelikle bu soru hakkında daha detaylı bir yazımız olacak. Bu yazıyı bu hafta içerisinde yazmayı düşünüyoruz. Çünkü bu konu çok abartılı olmaya başladı. Hani biz bu konu hakkında bir kişiyi bile etkilersek ne mutlu bize. Oyunlar çok sağlıklı değiller arkadaşlar. Sadece zevkli ve bizi kendine çeken aktiviteler. Biz bunu nasıl önleriz? Biz bunu öyle şıp diye önleyemeyiz. Çünkü zor. Hani oyuna olan ilgimiz bir anda bitmez.

Şu şekilde bitebilir. Oyundan sıkılırız ve artık başka bir oyun arayışına gireriz oyunu bırakırız ama sadece o oynadığımız oyunu bırakırız kendimizi kandırırız.

Öncelikle dört aşama var oyunu bırakmak için;

  • İlk aşamamızda oynadığımız oyunun günde kaç saat oynadığını öğrenmeliyiz. Sonra o oyun hakkında bilgi edinmeliyiz. Hangi firmanın, kim kurmuş, ne zaman çıkmış? Gibi soruları kendimize sorup daha sonra da bunları öğrenmeliyiz.
  • İkinci aşama öğrendiğimiz günlük ortalama oynadığımız saati düşürmek olacak. Mesela ilk öncelik günde 3 saat oynuyorsak 20 dakika aşağı çekmek olacak.
  • Üçüncü aşama ise aşağı çekeceğimiz zamanın ne kadar çekmeliyiz olacak. Yani kimi beş saat oynar kimi üç. Zamanın çeyreğinin yarısı kadar azaltın. Mesela 5 saat oynuyorum bunun çeyreğinin yarısı 37 dakika olur. Yani böyle başlayabiliriz.
  • Daha sonraki ve son aşamaysa bu oyunun zamanını her geçen gün 5 ve ya 10 dakika azaltmak olacaktır ne zaman ki 2 saat ve altına düşerse o zaman kalıcı olabilir.

Sizde benim gibi hep oyuna kalın.

Allah’a Emanet Olun!..

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s